A V21 csoport álláspontja szerint elengedhetetlen, hogy Magyarországon megszüntessük a politikai ellentétekből fakadó gyűlölködést. Az együttműködés és a párbeszéd ideje van, hogy közösen építhessük a jövőt, ahol a tisztelet és a megértés dominál.


A korábbi kormánytagokat, neves közéleti szereplőket tömörítő szervezet a magyar közélet elmérgesedésére figyelmeztet. Balázs Péter és Bod Péter Ákos társelnökök szerint az Orbán-kormány állami pénzen értelmetlen, káros és szégyenteljes kampányt folytat Ukrajna uniós tagsága ellen.

A V21 csoport mélyen aggasztónak tartja a magyar közélet feszültségeinek fokozódását. Különösen megdöbbentett bennünket az a merénylet, amely Jeszenszky Géza, egykori külügyminiszter és csoportunk tagja ellen irányult. Ki tudja, ki lehet a következő áldozat? - teszik fel a kérdést Balázs Péter és Bod Péter Ákos társelnökök a szervezet szerdai nyilatkozatában, amely a volt kormánytagokat és országgyűlési képviselőket tömörítő neves közéleti szereplők véleményét tükrözi.

Azt írták, érezhetően szaporodik a szóbeli és tettleges agresszió, a szélsőséges tetteket pedig motiválja a mérgező beszéd. "Mindenki a maga köreiben felelős azért, ahogy ír, szól, cselekszik. Ám különös felelőssége van a kormányoldalnak. Anyagi ereje, bőséges médiafelületei révén üzenetei a legszélesebb körbe jutnak el, hívei bíztatásnak vehetik a hatalmi pozícióból elhangzó fenyegetéseket, minősítéseket. Roppant aggasztó, ha az ellenzéki szavazókat nem politikai ellenfélként, hanem a nemzet ellenségeként tünteti fel, aminek rémisztő példája volt Orbán Viktor március 15-i poloskázós beszéde" - tették hozzá.

A KNYF elutasította a feljelentést, amely Orbán Viktor poloskázó beszéde miatt készült.

A közleményben azzal folytatják: "Most állami pénzen értelmetlen, sőt káros és szégyenteljes kampányt folytatnak az európai tagjelölti státuszú Ukrajna uniós tagsága ellen, miközben a kormány jól tudja, hogy bármely tagjelölt felvétele sokéves folyamat, amelyben minden tagállam kormányának számít a szava. Cinikus belpolitikai manőver ez, adófizetői pénzből, amely tovább fokozza társadalmunk megosztottságát, súlyosbítja e fontos szomszédunkkal kialakult viszonyt, rontja egy következő kormány esélyét a diplomáciai, erkölcsi, társadalmi, gazdasági károk csökkentésében."

Kedves Petíció Aláírói! Örömmel értesítjük Önöket, hogy megkaptuk a magyar petíciót, és szeretnénk kifejezni mély hálánkat támogatásukért. Az Önök elkötelezettsége és bátorsága rendkívül értékes számunkra ebben a nehéz időszakban. A történelem tanúi vagyunk egy olyan pillanatnak, amikor a helyes döntések meghozatala elengedhetetlen. Önök a demokratikus értékek, a szabadság és a függetlenség mellett állnak ki, amelyek mindannyiunk közös jövőjét formálják. Az Önök támogatása nemcsak inspiráló, hanem megerősíti a közös küzdelmünket a jogaink és méltóságunk védelmében. Kérjük, folytassák ezt az értékes munkát, és tudják, hogy nem vagyunk egyedül. Együtt, közösen formálhatjuk a jövőt, amelyben a béke és a harmónia uralkodik. Köszönjük, hogy mellettünk állnak! Üdvözlettel, [Az Ukrán Képviselet Neve]

A V21 csoport határozottan elutasítja, hogy bárki is kirekesztésre kerüljön a nemzeti közösségből, vagy hazaárulónak minősüljön. "A politikai gyűlöletkeltésnek sürgősen véget kell vetni, mielőtt az inzultusok elharapóznának. Jeszenszky Géza támadása is jól példázza, hová vezet az indulatok szításának gyakorlata: ez csupán egy eszköz arra, hogy eltereljék a figyelmet a társadalom előtt álló valós problémákról, veszélyekről és súlyos elhanyagolásokról" - áll a nyilatkozatban. Ezen felül hangsúlyozták, hogy a június 28-i "történelmi jelentőségű budapesti tüntetés" világosan jelezte: a nemzeti egység nem az egyformaságban található, hanem abban, hogy tiszteletben tartjuk egymás jogát a különböző nézőpontokhoz és az eltérő vélemények szabad kifejtéséhez.

Az ügyészség javaslata szerint Jeszenszky Géza merénylőjét börtönben kellene tartani. Orbán Viktor próbál látszólagos erőt sugallni, azonban a helyzet inkább arra utal, hogy a Fidesz újabb kudarcát készíti elő a Budapest Pride eseményei után.

A V21 csoportot korábbi kormányok tagjai, volt európai biztosok hozták létre 2017-ben V18 néven. Az alapítók egyik része jobboldali, a másik része baloldali kormányok alatt vállalt felelős államigazgatási pozíciót a rendszerváltás utáni két évtized során. A V21 nem párt, ezért nem is indul a választásokon. A szervezetnek tagja mások mellett Bod Péter Ákos, Mellár Tamás és Jeszenszky Géza is, aki azóta lábadozik, hogy nemrégiben merényletkísérlet áldozata lett.

Related posts