Volodimir Zelenszkij Washingtonba érkezett, hogy részt vegyen egy kulcsfontosságú találkozón.


Pénteken Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megérkezett a Fehér Házba, ahol Donald Trump amerikai elnökkel folytat megbeszéléseket. A találkozó során várhatóan aláírják azt a megállapodást, amely az ukrán ásványkincsek kitermeléséről szól, és amely már hetek óta a két ország delegációinak tárgyalásainak középpontjában áll. A megállapodás körüli viták nem mentesek a személyeskedésektől: Zelenszkij és Trump között feszültség alakult ki, miután az ukrán elnök elutasította az első javaslatot, amit az amerikaiak terjesztettek elé.

Miután az ukrán elnök kifejezte felháborodását amiatt, hogy a Fehér Ház béketárgyalásokat indított Moszkvával anélkül, hogy Ukrajnát bevonták volna, Donald Trump Zelenszkijt diktátornak titulálta. Ráadásul azt is kijelentette, hogy elege van az ukrán vezetőből, és Ukrajnát tette felelőssé a háború kitöréséért. Zelenszkij válaszában azt hangsúlyozta, hogy az amerikai elnök egy dezinformációs buborékban él.

Egy nappal a kettejük találkozója előtt Trump félig tréfásan próbált visszakozni Zelenszkij diktátorozásából. Bár az újságírók kérdésére, hogy bocsánatot kérne-e az ukrán elnöktől, nem adott egyértelmű választ, kifejezte, hogy nagyra értékeli Zelenszkij munkáját. Ezen kívül hangsúlyozta, hogy az ukránok rendkívüli bátorsággal harcoltak, és megjegyezte: "Holnap fantasztikus találkozónk lesz, nagyon jól fogunk kijönni egymással."

Az amerikai sajtóban napvilágot látott információk szerint Trump reakcióját az váltotta ki, hogy az ukrán elnök nem volt hajlandó azonnal aláírni a ritkaföldfémekkel kapcsolatos megállapodás első tervezetét, melyet Scott Bessent, az amerikai pénzügyminiszter mutatott be neki Kijevben február 12-én. A tervezet végső szövegét több héten át tartó tárgyalások után, február utolsó hetében sikerült véglegesíteniük a feleknek.

Az amerikai sajtóban közzétett végleges tervezet nem tartalmaz konkrét információkat az amerikai biztonsági garanciákról. Mindössze egy mondat található benne, amely megfogalmazza, hogy az Egyesült Államok "támogatja Ukrajna erőfeszítéseit a tartós békéhez szükséges biztonsági garanciák megszerzésében". Ez a megfogalmazás Ukrajna intenzív kampányának eredményeként került be a dokumentumba a tárgyalások során.

A megállapodás tervezetében egy közös ukrán-amerikai pénzügyi alap létrehozása szerepel, amelybe Ukrajna a jövőbeli ásványkincs-kitermelésekből származó bevételeinek ötven százalékát fogja befizetni. Az alap célja, hogy támogassa a kibányászott kritikus ásványok, például ritkaföldfémek, valamint az újonnan felfedezett olaj- és földgázlelőhelyek hasznosítását. Emellett a kapcsolódó infrastruktúra, például a kikötők bevételei is hozzájárulnak majd a közös alaphoz. A megállapodás részleteiről itt olvashatsz bővebben.

Volodimir Zelenszkij szerdán a tervezetet keretmegállapodásnak nevezte, hangsúlyozva, hogy a dokumentumban nem találhatóak egyértelmű biztonsági garanciák. Az elnök szerint ezek kidolgozása közös feladat, amely Európa és az Egyesült Államok részvételét igényli. Zelenszkij elmondta, hogy az ásványkincsekről szóló megállapodás óriási lehetőségeket rejt magában, de egyben figyelmeztetett is, hogy elérhetjük a siker küszöbét, vagy akár csendben el is halványulhat, és ennek a kimenetele Donald Trumpal folytatott tárgyalásai során dőlhet el.

Zelenszkij már tavaly ősszel felajánlotta, hogy kész hozzáférést biztosítani az ország ásványi anyagaihoz, köztük a modern technológiai eszközökhöz elengedhetetlenül szükséges ritkaföldfém-készletekhez, amiknek összértékét ezermilliárd dollárra becsülte. Február elején újra megerősítette, hogy nyitott az amerikai háborús támogatások folytatásáért cserébe hozzáférést biztosítani az Egyesült Államoknak Ukrajna ritkaföldfémkészleteihez. Pár nappal később megint alkut ajánlott az amerikai elnöknek, a partnerségért cserébe katonai segítséget kérve.

Related posts